In GENEL

Saatinizdeki Buğu ve Nemden Kurtulmanın Yolları

Denize yakın yerler, sulak bölgeler ve çok yağmur alan kesimlerde, saatinizin içinde buğu ve nem oluşması sık karşılaşılan bir durumdur. Suya dirençli olmayan saatler ve su direnci yeteri kadar yüksek olmayan saatlerde su damlacıkları saatin içine yoğunlaşarak istemediğimiz görüntülere yol açabilirler.

Saatlerde nem oluşması sadece suya temastan kaynaklanmamaktadır. Sıcaktan soğuğa doğru sıcaklığın keskin bir değişimi, bir fırtına veya kar yağışı olduğunda, hava koşullarındaki sıcaklık farkları, saatin içinde soğuk hava oluşmasına ve sıcak bir bölgeye geçtiğinizde de bu havanın yoğunlaşıp saatinizde buğu oluşmasına sebep olabilir.

İçi buğulanan saatlerden bu nemli görüntüyü yok etmek zor bir görev gibi görünebilir. Ancak, bazı teknikler ile saatinizin içine sızan sıvıların kurumasını sağlayabilirsiniz. Saatinizi böyle durumlarda ıslak kalmasına izin vermek, saatin iç işleyişine zarar verebilir veya nem içeride sıkıştığından pas oluşmasına neden olabilir.

Neyse ki, bu damlacıklardan kurtulmak için çeşitli yollar var. Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri kontrol edelim;

  1. Yumuşak bezler
  2. Saatinizin arkasını açmak için ince uçlu saat tornavidası
  3. Havlu
  4. Saç kurutma makinesi

Gördüğünüz gibi neredeyse her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemelere ihtiyacınız var. Peki, buğudan nasıl kurtulacağız?

Öncelikle bu işe başlamadan önce özellikle belirtmek isteriz ki karşılaşılan bu problem su buharından çok daha büyük bir problem olabilir. Kendinize bu konuda pek güvenemiyorsanız bu işi profesyonel olarak yapan bir saat tamircisinden yardım almanız hem sizi daha büyük masraflardan kurtarır hem de saatinizin garanti kapsamı dışına çıkmasını engellemiş olursunuz. Uyarılarımızı da yaptığımıza göre işleme başlayalım.

Saatinizin iç kısmına geçmeden önce dışındaki nemi kurutmalıyız ki biz içini kuruttuktan sonra tekrar dıştaki nem içe girmesin. Bunun için yumuşak bir bez ile saatin dışını ve kayış kısmını kurulamak yeterli olacaktır.

Saatin arka kısmında bulunan kapağı ince uçlu bir tornavida ile açın. Burası çok dikkatli olmanız gereken kısım. Saatin arka kapağını açtıktan sonra iç mekanizmasını dışarıya çıkarmanız gerekiyor. Genel olarak saati ayarladığınız kolun karşı kısmında saati çıkarmak için bir çıkıntı olur, burada yumuşak hareketlerle ittirerek saat mekanizmasını kasadan çıkartabilirsiniz.

Saat mekanizmasını kasadan çıkarttıktan sonra arka yüzü ve saati doğrudan güneş ışığına maruz kalacak şekilde  bir havlu üstüne iki saat boyunca yatırın. Güneş ışınlarının sıcaklığı saatin içindeki nemi kurutacaktır.

Eğer saati güneşe çıkarma gibi bir şansınız yoksa saatin arka kapağını, kasasını ve saat mekanizmasını bir havluya sarın. Saç kurutma makinesini düşük ısıya ayarlayın. Yaklaşık 15 cm uzaklıktan saatinize sıcak hava tutun. Düşük ayarda beş dakika boyunca saatin içini iyice kurutun. Saati tekrar bir araya getirmeden önce saati, havlu üzerinde 30 dakika daha bırakın. Saati toplayarak kapağını kapatın, sorununuz çözülmüş olacaktır.

Saatinizin buğu olmaması için ipuçları:

Eviniz nemli ise saatinizin buğu yapmaması için, eve geldiğinizde saatinizi kutusunun içinde veya mücevher kutusunda saklayın.

Saatinizi duş, yüzme veya egzersiz yaparken nemden ve terden korumak için çıkarın.

Saatin hasar görmesini önlemek için eğer kendinize güvenmiyorsanız profesyonel bir tamirciden yardım alın.

Önemli Not: Saatiniz garanti kapsamında ise yazımızda bahsi geçen işlemleri uygulamanız durumunda saatinizin garanti kapsamından çıkacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Garantisi bulunan saatler için en doğu yaklaşım saatin bakım ve onarımı için ilgili teknik servise iletilmesi olacaktır.

 

Kaynak : https://blog.saatvesaat.com.tr/saatin-icindeki-bugu-ve-nemden-nasil-kurtulursunuz/