In GENEL

Saat, zamanı göstermenin ötesine geçerek son yüzyılda en önemli aksesuarımız haline geldi. Cep telefonları ve gelişen teknoloji ile beraber zamanı öğrenme alışkanlıklarımız değişse de kolumuza sevdiğimiz bir saati takma alışkanlığımız asla değişmeyecek.

Hepimizin alışkanlıkları ve bireysel tercihleri farklı farklı olsa da kol saati herkesin vazgeçilmez aksesuarlarından biri. Günümüzde bu kadar çok marka ve model seçeneği ile karşı karşıya kaldığımızda kafamızın karışması ya da zor karar vermemiz gayet normal. “Saatimi seçerken nasıl karar vermeliyim?” sorusu ile o kadar çok karşı karşıya kalıyoruz ki bu soruya bloğumuzdan yanıt vererek sizlere rehberlik etmek isteriz.

Mükemmel bir saat seçimi nasıl yapılır?

Hangi saati almalıyım veya benim için mükemmel saat hangisi?” sorusu ile sık sık karşılaşıyoruz. Sizleri tanımadan, sizin tarzınıza uygun seçenekleri sunmak çok mümkün olmasa da size doğru soruları sormanız için rehber niteliğinde bir yazı dizisi ile yardımcı olabileceğimizi umuyoruz. Üç bölümden oluşacak olan yazının ilkinde tasarımdan ve stilden bahsederek bazı önemli tüyolar vereceğiz. 2. ve 3. bölümde ise saatlerle ilgili daha teknik detaylar paylaşarak fonksiyonel özellikleri kolayca anlatan bilgiler paylaşacağız.

Mükemmel saatten bahsetmek çok zor… Satın alacağınız saatin birçok özelliğinin içinize sinmesine ve bütçenize uygun olmasına dikkat ettiğiniz zaman mutlaka aradığınız saat modelini bulacaksınız. Hepimizin bildiği gibi aksesuarda da klişeleşmiş bir tarz ayrımı var. Klasik, spor, trend, şık veya çarpıcı… olmak üzere saatler genel olarak tarzlarına göre kategorilerine ayrılıyor. Saatlerin tasarım detaylarına göre kategorileştirilmesinden faydalanmak basit gibi görünse de, aslında bu yol ilk izlememiz gereken yollardan biri. Tarzın estetik detayları anlatan en önemli ipucu olduğunu unutmayın.

Kendimize uygun saati seçmek için sormamız gereken bazı önemli sorular var. İşte bu sorular ve kararsız kaldığınız durumlar için yol rehberiniz:

 • “Hangi tarzda saat arıyorum?” diyorsanız:

Son kullanıcı ile yapılan araştırmalar, saat satın alma tercihlerinin estetik üzerine kurulu olduğunu yüksek oranda bizlere kanıtlıyor. Hangi ürün olursa olsun satın almadan önce ürünün dış görünüşüne ve tasarımına odaklanıyoruz. O yüzden ilk aşama tüm saatlere bir göz atıp hangi saatleri beğendiğinizi keşfetmek!

Genelde çok fazla marka ve modelin arasından seçim yapmak zordur. Seçenekleri elemeye çalışın. Öncelikle nasıl bir tarz saat istediğinize odaklanabilirsiniz. Spor ya da şık. Çarpıcı ya da minimalist…

 • “Ben hâlâ kararsızım, eledikten sonra iyice kafam karıştı” diyorsanız:

Seçimlerinizi yaptınız, ama hâlâ kararsız kalmış olabilirsiniz. Hatta elediğiniz halde aklınızda kalan son saatlerin tarzları birbirinden tamamen farklı olabilir. Bu demek oluyor ki siz tarzınızı aksesuarlarla bütünleştirmeyi seviyorsunuz. Belki de birbirinden farklı tarza sahip saate ihtiyacınız olabilir.

Eğer kendi saatiniz var ve kullanmaktan hâlâ memnunsanız kendi saatinizin tarzını göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. Var olan saatiniz çok eskidiği, çizildiği ve hatta pili bittiği için kullanamıyorsanız; teknik servis bakım hizmetimizden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Saatinizin tüm bakımı yapıldıktan sonra saatiniz çok daha iyi bir duruma gelecektir. Saat&Saat’in distribütörü olduğu markalar ile ilgili verdiği bu hizmet hakkında detaylı bilgi almak için Saat&Saat teknik servisi ile bağlantıya geçebilirsiniz.  

 • “Aradığımı buldum galiba ama çok fazla seçeneğim var, kararsızım” diyorsanız…

Yenilik aradığınızın kesinlikle farkındayız, ama yeni saatinizi en çok nerede kullanacağınızı bir gözden geçirmeyi unutmayın.

Resmi giyinmek zorunda kaldığınız bir şirkette çalışıyorsanız iş yerinde daha çok vakit geçireceğiniz için daha şık olan bir saat modeline yönlenebilirsiniz. Klasik tarzınızı klasik-spor arası olan trend dediğimiz tarz bir saat ile renklendirmek de sizin için güzel bir seçim olabilir.

Giyim tarzı spor veya casual olsa da iş saate gelince klasikten asla vazgeçmeyenleri unutmuyoruz.  Daha sade veya daha şık ayrımı yaparak ilerleyebilirsiniz. Mutlaka bir veya iki tanesi stil olarak size daha yakın gelecektir. Fikrine ve zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızdan da bu konuda destek alabilirsiniz.

Dünyadaki Quartz-Japan mekanizma kategorisindeki tüm markalar genelde günümüz trendlerini yakalayan tasarımlarla koleksiyonlarını oluştururlar. Birbirine yakın tarzlar arasında seçim yapmak kolay değil tabi. Ama bazı markalara karşı hissettiğimiz sempati veya markanın yarattığı imaj ile ilgili olarak belli markalar bizim için bir adım daha ön planda olacaktır. Seçimde zorlandığınız zaman kararsız kaldığınız markaları ve modelleri internette araştırabilir ve daha çok bilgi alabilirsiniz.

 • “Tarz benim için 2. planda, ben önce bütçeme göre eleme yapmak istiyorum” diyorsanız:

“Tarz tamam da ben tarzımın yanı sıra bütçemi daha çok ön planda tutuyorum” diyorsanız size tavsiyemiz saatvesaat.com.tr sayfasında filtrelemeden fiyat aralığını seçerek sayfadaki tüm saatlere bir göz atmanız. Websitemizde yer alan indirim ve fırsatlardan biri mutlaka hoşunuza gidecek ve dünya markası markaların saatlerden zevkinize hitap eden modellere ulaşabileceksiniz.

 • “Saat benim tarzımı yansıtır, fiyat ise benim için 2. planda” diyorsanız

“Bütçe önemli tabi ama saat kişiliğime dair çok şey anlatıyor; ‘işte bu’ diyebileceğim saati arıyorum ve çok sık saat alışverişi yapmıyorum” diyorsanız eğer, devreye tarzdan başka kriterler de giriyor.  Sevdiğiniz veya bildiğiniz diğer markalara bakarak eleme yapmaya çalışın. Maksimum bütçenize göre fiyat filtrelemesi de yaparak seçenekleri azaltabilirsiniz.

Seçim yaparken ilk bakılması gereken kriterden bahsettik. Kendi tarzınızı en iyi siz biliyorsunuz, mağazalarımızdaki satış danışmanlarımıza danışabileceğinizi veya Saat&Saat’in canlı destek hattından dilediğiniz zaman destek alabileceğinizi unutmayın.

Bazı Önemli Tavsiyeler:

Bilek Ölçüsü

Hangi saati seçerseniz seçin mutlaka sevdiğiniz doğru bir saati alacağınıza eminiz. Kolunuzda denemeden internetten bir saat satın alıyorsanız veya sevdiğiniz birine hediye alacaksanız eğer bilek ölçüsüne ve saatin kasa ölçüsüne özen gösterin.

İnce bileklere büyük ölçüdeki saatler uymayabilir. Her saatin mutlaka ölçüsüne dair bilgiyi internette araştırma yaparak bulabilirsiniz. Her modelin teknik detayları saatvesaat.com.tr’de ürün görsellerinin altındaki menüde mevcuttur.

İnce bilekli erkekler için doğru saat nasıl seçilebilir konusunda detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çok ince bilekli kadınlarda 37 mm’den daha geniş kasa çapına sahip saat modelleri bilek ölçüsüne uymayabilir. Erkeklerde ise bu ölçü çok değişken olmakla birlikte, genel olarak 46 mm’ye kadar olan saatlerin ölçüsüne güvenebilirsiniz. Ama çok ince bilekler için saatinizi kolda denedikten sonra son kararınızı vermenizi tavsiye ederiz.

Renk Seçimi

Spor tarza sahip erkekler için genel olarak en doğru saat seçimi; orijinal çelik rengi olan açık gri, siyah veya “gun” dediğimiz koyu gridir.

Çelikle veya pembe altın renk ile kombinlenmiş başka tonlar da sportif tarza uyum sağlar. Bunun için modeli kendi özelinde değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü renkten başka diğer tüm tasarım detayları da bir saatin spor veya daha klasik bir forma sahip olmasını sağlayabilir.

Bayanlarda kullanılan günlük veya özel takıların renklerine göre kombin yapmak en yaygın seçim yoludur. Pembe altın ve satı altın tonları, sahip olduğumuz diğer aksesuar renklerinden dolayı en çok rağbet gören renklerdir. Ama spor tarza sahip yada beyaz seven kişiler için yine de çelik tonları her zaman en güvenli seçim olacaktır.

Son zamanlarda popüler olan açık mavi, mor ve yeşil renkleri günümüz trendlerine uygun diğer renklerle aynı kaplama kalitesine sahip tonlardır. Bu renkler çeliğin orijinal tonu değil diye tereddütte sakın düşmeyin. Dünyaca ünlü Saat&Saat markalarının tamamı yüksek kalite materyal ve işçiliğe sahiptir.

Tarz Seçimi

Markaların koleksiyonları çok geniş yelpazeye sahip olduğu için aradığınız tarzı Saat&Saat markalarda bulabileceğinize eminiz. Ürün gamı geniş olan koleksiyonlar her ihtiyaca cevap verecek nitelikte tasarlanmaktadır.

Websitemiz üzerinden mutlaka markalara ve modellere bir göz atın. İnternetten rahat anlaşılmıyor diyorsanız size en yakın mağazamızdan veya yetkili bayilerimizden de rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Seçimlerinizi yaparken en çok ikilemde kaldığınız diğer konuya gelince; “Etrafta bu kadar sahtecilik varken bir saatin orijinal olduğunu nasıl anlarım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu konu aslında geniş çaplı bir konu ama sizlere birkaç önemli tüyo vermek isteriz:

Global markaların en büyük sorunlarından biri daha ucuz fiyata taklitlerinin satılmasıdır. Taklit konusunda endişe etmenize gerek yok. Bayilerden saat satın aldığınızda saatin garanti belgesinde Saat&Saat kaşesi var ise içiniz rahat olsun. Ama sahteyi gerçeğinden ayrıt etmek için garanti belgesi dışında bazı yöntemler var: Sahte saatin kalitesinde ve mekanizmasında orijinal ürüne göre mutlaka bir farklılık vardır. Bir saatin tüm detaylarını %100 kopyalamak pek de mümkün değildir. Herhangi bir ürünü daha düşük bir fiyata satabilmek için kalite ve detayları düşürmek zorunda kalan taklit üreticiler kendilerini detaylarda ele verir. Kaliteyle şık tasarım kombinasyonunu bizlere sunan markaların ürünleri belli bir maliyetin üzerinde olacaktır. Çünkü bir saati oluşturan materyaller ve teknik özellikler belli bir maliyet gerektirmedir; aksi takdirde kalite ve tasarımı güzelleştiren detayları aradığınız saatte bulamayabilirsiniz. O yüzden Türkiye’de yetkili distribütörü olduğumuz markaların satış fiyatlarından çok daha düşük fiyatla karşılaştığınızda mutlaka sorgulayarak garanti belgesi ve kaşeyi talep etmeyi unutmayın.

 

Kaynak : https://blog.saatvesaat.com.tr/hangi-saati-almaliyim-dogru-saat-secimi-icin-tavsiyeler/

In GENEL

Denize yakın yerler, sulak bölgeler ve çok yağmur alan kesimlerde, saatinizin içinde buğu ve nem oluşması sık karşılaşılan bir durumdur. Suya dirençli olmayan saatler ve su direnci yeteri kadar yüksek olmayan saatlerde su damlacıkları saatin içine yoğunlaşarak istemediğimiz görüntülere yol açabilirler.

Saatlerde nem oluşması sadece suya temastan kaynaklanmamaktadır. Sıcaktan soğuğa doğru sıcaklığın keskin bir değişimi, bir fırtına veya kar yağışı olduğunda, hava koşullarındaki sıcaklık farkları, saatin içinde soğuk hava oluşmasına ve sıcak bir bölgeye geçtiğinizde de bu havanın yoğunlaşıp saatinizde buğu oluşmasına sebep olabilir.

İçi buğulanan saatlerden bu nemli görüntüyü yok etmek zor bir görev gibi görünebilir. Ancak, bazı teknikler ile saatinizin içine sızan sıvıların kurumasını sağlayabilirsiniz. Saatinizi böyle durumlarda ıslak kalmasına izin vermek, saatin iç işleyişine zarar verebilir veya nem içeride sıkıştığından pas oluşmasına neden olabilir.

Neyse ki, bu damlacıklardan kurtulmak için çeşitli yollar var. Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri kontrol edelim;

 1. Yumuşak bezler
 2. Saatinizin arkasını açmak için ince uçlu saat tornavidası
 3. Havlu
 4. Saç kurutma makinesi

Gördüğünüz gibi neredeyse her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemelere ihtiyacınız var. Peki, buğudan nasıl kurtulacağız?

Öncelikle bu işe başlamadan önce özellikle belirtmek isteriz ki karşılaşılan bu problem su buharından çok daha büyük bir problem olabilir. Kendinize bu konuda pek güvenemiyorsanız bu işi profesyonel olarak yapan bir saat tamircisinden yardım almanız hem sizi daha büyük masraflardan kurtarır hem de saatinizin garanti kapsamı dışına çıkmasını engellemiş olursunuz. Uyarılarımızı da yaptığımıza göre işleme başlayalım.

Saatinizin iç kısmına geçmeden önce dışındaki nemi kurutmalıyız ki biz içini kuruttuktan sonra tekrar dıştaki nem içe girmesin. Bunun için yumuşak bir bez ile saatin dışını ve kayış kısmını kurulamak yeterli olacaktır.

Saatin arka kısmında bulunan kapağı ince uçlu bir tornavida ile açın. Burası çok dikkatli olmanız gereken kısım. Saatin arka kapağını açtıktan sonra iç mekanizmasını dışarıya çıkarmanız gerekiyor. Genel olarak saati ayarladığınız kolun karşı kısmında saati çıkarmak için bir çıkıntı olur, burada yumuşak hareketlerle ittirerek saat mekanizmasını kasadan çıkartabilirsiniz.

Saat mekanizmasını kasadan çıkarttıktan sonra arka yüzü ve saati doğrudan güneş ışığına maruz kalacak şekilde  bir havlu üstüne iki saat boyunca yatırın. Güneş ışınlarının sıcaklığı saatin içindeki nemi kurutacaktır.

Eğer saati güneşe çıkarma gibi bir şansınız yoksa saatin arka kapağını, kasasını ve saat mekanizmasını bir havluya sarın. Saç kurutma makinesini düşük ısıya ayarlayın. Yaklaşık 15 cm uzaklıktan saatinize sıcak hava tutun. Düşük ayarda beş dakika boyunca saatin içini iyice kurutun. Saati tekrar bir araya getirmeden önce saati, havlu üzerinde 30 dakika daha bırakın. Saati toplayarak kapağını kapatın, sorununuz çözülmüş olacaktır.

Saatinizin buğu olmaması için ipuçları:

Eviniz nemli ise saatinizin buğu yapmaması için, eve geldiğinizde saatinizi kutusunun içinde veya mücevher kutusunda saklayın.

Saatinizi duş, yüzme veya egzersiz yaparken nemden ve terden korumak için çıkarın.

Saatin hasar görmesini önlemek için eğer kendinize güvenmiyorsanız profesyonel bir tamirciden yardım alın.

Önemli Not: Saatiniz garanti kapsamında ise yazımızda bahsi geçen işlemleri uygulamanız durumunda saatinizin garanti kapsamından çıkacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Garantisi bulunan saatler için en doğu yaklaşım saatin bakım ve onarımı için ilgili teknik servise iletilmesi olacaktır.

 

Kaynak : https://blog.saatvesaat.com.tr/saatin-icindeki-bugu-ve-nemden-nasil-kurtulursunuz/

In GENEL

Bir saatin sahte olduğu nasıl anlaşılır? Bunun birçok yolu olsa da kilit noktalar şöyledir;

 • Saatin sesini dinleyin ve belirgin hatalar arayın.
 • Yazıların kalitesini inceleyin.
 • Ağırlığını hissedin.
 • Saati araştırın ve bakmanız gereken şeyleri (damgalar veya işaretler gibi) öğrenin.
 • Saatinizin arkasındaki seri numaralarını karşılaştırın.

Saati Elinize Alın ve Kulağınıza Götürün, Size Çok Şey Anlatacaktır

Öncelikle saatin tıklamalarını dinleyin. Bu, bir saatin sahte olduğu yönündeki en büyük göstergelerden biridir. Mükemmel parçalar ile üretilmiş yüksek kaliteli bir tasarım saati kulağınıza tuttuğunuzda size bu müthiş ahengin sesini yansıtır. Bu nedenle duyduğunuz seste farklılıklar aramaya çalışın. Bunu test etmek için saatin arkasını kulağınıza tutmanız yeterli olacaktır.

Açık Hatalar Arayın

Yüksek kaliteli saatler çok sıkı kalite standartları kullanılarak üretilir. Bu nedenle herhangi bir boya solması, çizik veya yanlış yazılmış kelimeler saatin açık bir şekilde sahte olduğunu gösterecektir. Buna ek olarak, saatin kayış klipsi düzgün kapanmazsa (kapandığında hareket ediyorsa) veya saat başka bir saatle karşılaştırıldığında doğru çalışmıyorsa genel olarak sahtedir.

Yazıların Kalitesini İnceleyin

Lüks saatler usta saatçiler tarafından hazırlanır. Bu saatçiler saatte net ve okunaklı yazı yazmak için hassas gravür aletleri kullanırlar. Yazıların herhangi birinin karışıklığı veya okunması zorlaşırsa saat muhtemelen sahte olacaktır. Bu kural, seri numaralar da dahil olmak üzere tüm harfler için geçerlidir.

Saatin Ağırlığını Hissedin.

Orijinal tasarım saatler, değerli metallerle hazırlanmış ve çok sayıda küçük hareketli parçaya sahiptir. Bu nedenle göründüğünden biraz daha ağır hissedeceksiniz. Ancak, saat sahte ise şaşırtıcı derecede hafif olacaktır. Mümkünse, satın aldığınız herhangi bir saatin ve doğrulanmış gerçek bir model arasındaki ağırlığı karşılaştırın. Aynı ağırlıkta olmalılar.

Araştırmanızı Yapın

Satın almak istediğiniz saat hakkında bilgi edinmek için markaların internet sitelerinden saatin ayırt edici detaylarını öğrenin. Tasarımcılar saatlerin etrafındaki birkaç noktada özgünlüklerini gösteren işaretler bırakırlar. Bu işaretler modelden modele değişiklik gösterebilir. Belli bir modelde hangi işaretlerin aranacağını önceden araştırmanız faydalı olacaktır. Ne arayacağınızı biliyorsanız, sizi kandırmak daha zor olacaktır.

Saatin Yüzünü Kontrol Edin

Lüks saatlerde safir gibi değerli mineraller saatin ekranını oluşturmak için kullanılırken daha ucuz saatlerde mineral kristalleri kullanılır. Saatinizin ne tür bir mineral ile yapıldığını görmek için saati yana çevirin ve renkleri inceleyin. Saat safirle yapıldıysa, mor renk olur. Bu saatin orijinal olduğunu gösterebilir. Eğer saat mineral kristallerle yapılmışsa, yeşil bir renk olacaktır. Bu saatin sahte olduğunu gösteren bir işarettir.

Saat Kayışına Dikkat Edin

Saat kayışlarında genellikle toka üzerinde bir ya da iki damga vardır. Saat modelinizin özelliklerini biliyorsanız bunların eksik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Benzer şekilde, toka mekanizması çok basit görünüyorsa veya bilezik bağlantıları sorunlu hareket ederse saatiniz sahte olabilir.

Saatin ve Kasanın Bilezik Üzerindeki Seri Numarası Eşleşmelidir

Bazı tasarım saatler seri numarasını saatin arkasındaki çıkartma etiketine de ekler. Kutusuz satılan saatlerden sakının. Sahte olmaları daha olasıdır.

Sahte saatlerden kaçınmanın en iyi yolu yalnızca yetkili bayilerden satın almaktır. Bu biraz pahalı bir seçenek olabilir ancak çok daha güvenli bir yoldur. Yeni saatinizi satın aldığınızda, evraklar ve seri numaraları doğrulanarak size teslim edilecektir.

Seri numarasını üretici firma ile kontrol edin. İkinci el veya açık artırmada saat satın alıyorsanız, satın almadan önce üreticiyle seri numarasını kontrol edin. Tasarım saat üreticileri yaptıkları farklı saatler hakkında dikkatli kayıtlar tutarlar. Bu nedenle satın aldığınız saat orijinalse seri numarasından kolayca bilgisini bulabilirsiniz.

Alacağınız saat hakkında hala bir kuşkunuz varsa saati bir uzmana gösterin. Satıcı ile yaptığınız anlaşmayı desteklemek için onunla görüşün ve saati bir uzmana göstermek istediğinizi söyleyin. Eğer ürününe güveniyorsa yardımcı olacaktır. Uzmanlar, saatin sizin fark etmediğiniz özelliklerini kontrol ederek orijinalliği hakkında net bilgiler verecektir.

 

Kaynak : https://blog.saatvesaat.com.tr/sahte-bir-saat-nasil-anlasilir/

X