In GENEL

Bileğinize En Uygun Saati 5 Kolay Adımda Bulun

Saat, zamanı göstermenin ötesine geçerek son yüzyılda en önemli aksesuarımız haline geldi. Cep telefonları ve gelişen teknoloji ile beraber zamanı öğrenme alışkanlıklarımız değişse de kolumuza sevdiğimiz bir saati takma alışkanlığımız asla değişmeyecek.

Hepimizin alışkanlıkları ve bireysel tercihleri farklı farklı olsa da kol saati herkesin vazgeçilmez aksesuarlarından biri. Günümüzde bu kadar çok marka ve model seçeneği ile karşı karşıya kaldığımızda kafamızın karışması ya da zor karar vermemiz gayet normal. “Saatimi seçerken nasıl karar vermeliyim?” sorusu ile o kadar çok karşı karşıya kalıyoruz ki bu soruya bloğumuzdan yanıt vererek sizlere rehberlik etmek isteriz.

Mükemmel bir saat seçimi nasıl yapılır?

Hangi saati almalıyım veya benim için mükemmel saat hangisi?” sorusu ile sık sık karşılaşıyoruz. Sizleri tanımadan, sizin tarzınıza uygun seçenekleri sunmak çok mümkün olmasa da size doğru soruları sormanız için rehber niteliğinde bir yazı dizisi ile yardımcı olabileceğimizi umuyoruz. Üç bölümden oluşacak olan yazının ilkinde tasarımdan ve stilden bahsederek bazı önemli tüyolar vereceğiz. 2. ve 3. bölümde ise saatlerle ilgili daha teknik detaylar paylaşarak fonksiyonel özellikleri kolayca anlatan bilgiler paylaşacağız.

Mükemmel saatten bahsetmek çok zor… Satın alacağınız saatin birçok özelliğinin içinize sinmesine ve bütçenize uygun olmasına dikkat ettiğiniz zaman mutlaka aradığınız saat modelini bulacaksınız. Hepimizin bildiği gibi aksesuarda da klişeleşmiş bir tarz ayrımı var. Klasik, spor, trend, şık veya çarpıcı… olmak üzere saatler genel olarak tarzlarına göre kategorilerine ayrılıyor. Saatlerin tasarım detaylarına göre kategorileştirilmesinden faydalanmak basit gibi görünse de, aslında bu yol ilk izlememiz gereken yollardan biri. Tarzın estetik detayları anlatan en önemli ipucu olduğunu unutmayın.

Kendimize uygun saati seçmek için sormamız gereken bazı önemli sorular var. İşte bu sorular ve kararsız kaldığınız durumlar için yol rehberiniz:

  • “Hangi tarzda saat arıyorum?” diyorsanız:

Son kullanıcı ile yapılan araştırmalar, saat satın alma tercihlerinin estetik üzerine kurulu olduğunu yüksek oranda bizlere kanıtlıyor. Hangi ürün olursa olsun satın almadan önce ürünün dış görünüşüne ve tasarımına odaklanıyoruz. O yüzden ilk aşama tüm saatlere bir göz atıp hangi saatleri beğendiğinizi keşfetmek!

Genelde çok fazla marka ve modelin arasından seçim yapmak zordur. Seçenekleri elemeye çalışın. Öncelikle nasıl bir tarz saat istediğinize odaklanabilirsiniz. Spor ya da şık. Çarpıcı ya da minimalist…

  • “Ben hâlâ kararsızım, eledikten sonra iyice kafam karıştı” diyorsanız:

Seçimlerinizi yaptınız, ama hâlâ kararsız kalmış olabilirsiniz. Hatta elediğiniz halde aklınızda kalan son saatlerin tarzları birbirinden tamamen farklı olabilir. Bu demek oluyor ki siz tarzınızı aksesuarlarla bütünleştirmeyi seviyorsunuz. Belki de birbirinden farklı tarza sahip saate ihtiyacınız olabilir.

Eğer kendi saatiniz var ve kullanmaktan hâlâ memnunsanız kendi saatinizin tarzını göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. Var olan saatiniz çok eskidiği, çizildiği ve hatta pili bittiği için kullanamıyorsanız; teknik servis bakım hizmetimizden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Saatinizin tüm bakımı yapıldıktan sonra saatiniz çok daha iyi bir duruma gelecektir. Saat&Saat’in distribütörü olduğu markalar ile ilgili verdiği bu hizmet hakkında detaylı bilgi almak için Saat&Saat teknik servisi ile bağlantıya geçebilirsiniz.  

  • “Aradığımı buldum galiba ama çok fazla seçeneğim var, kararsızım” diyorsanız…

Yenilik aradığınızın kesinlikle farkındayız, ama yeni saatinizi en çok nerede kullanacağınızı bir gözden geçirmeyi unutmayın.

Resmi giyinmek zorunda kaldığınız bir şirkette çalışıyorsanız iş yerinde daha çok vakit geçireceğiniz için daha şık olan bir saat modeline yönlenebilirsiniz. Klasik tarzınızı klasik-spor arası olan trend dediğimiz tarz bir saat ile renklendirmek de sizin için güzel bir seçim olabilir.

Giyim tarzı spor veya casual olsa da iş saate gelince klasikten asla vazgeçmeyenleri unutmuyoruz.  Daha sade veya daha şık ayrımı yaparak ilerleyebilirsiniz. Mutlaka bir veya iki tanesi stil olarak size daha yakın gelecektir. Fikrine ve zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızdan da bu konuda destek alabilirsiniz.

Dünyadaki Quartz-Japan mekanizma kategorisindeki tüm markalar genelde günümüz trendlerini yakalayan tasarımlarla koleksiyonlarını oluştururlar. Birbirine yakın tarzlar arasında seçim yapmak kolay değil tabi. Ama bazı markalara karşı hissettiğimiz sempati veya markanın yarattığı imaj ile ilgili olarak belli markalar bizim için bir adım daha ön planda olacaktır. Seçimde zorlandığınız zaman kararsız kaldığınız markaları ve modelleri internette araştırabilir ve daha çok bilgi alabilirsiniz.

  • “Tarz benim için 2. planda, ben önce bütçeme göre eleme yapmak istiyorum” diyorsanız:

“Tarz tamam da ben tarzımın yanı sıra bütçemi daha çok ön planda tutuyorum” diyorsanız size tavsiyemiz saatvesaat.com.tr sayfasında filtrelemeden fiyat aralığını seçerek sayfadaki tüm saatlere bir göz atmanız. Websitemizde yer alan indirim ve fırsatlardan biri mutlaka hoşunuza gidecek ve dünya markası markaların saatlerden zevkinize hitap eden modellere ulaşabileceksiniz.

  • “Saat benim tarzımı yansıtır, fiyat ise benim için 2. planda” diyorsanız

“Bütçe önemli tabi ama saat kişiliğime dair çok şey anlatıyor; ‘işte bu’ diyebileceğim saati arıyorum ve çok sık saat alışverişi yapmıyorum” diyorsanız eğer, devreye tarzdan başka kriterler de giriyor.  Sevdiğiniz veya bildiğiniz diğer markalara bakarak eleme yapmaya çalışın. Maksimum bütçenize göre fiyat filtrelemesi de yaparak seçenekleri azaltabilirsiniz.

Seçim yaparken ilk bakılması gereken kriterden bahsettik. Kendi tarzınızı en iyi siz biliyorsunuz, mağazalarımızdaki satış danışmanlarımıza danışabileceğinizi veya Saat&Saat’in canlı destek hattından dilediğiniz zaman destek alabileceğinizi unutmayın.

Bazı Önemli Tavsiyeler:

Bilek Ölçüsü

Hangi saati seçerseniz seçin mutlaka sevdiğiniz doğru bir saati alacağınıza eminiz. Kolunuzda denemeden internetten bir saat satın alıyorsanız veya sevdiğiniz birine hediye alacaksanız eğer bilek ölçüsüne ve saatin kasa ölçüsüne özen gösterin.

İnce bileklere büyük ölçüdeki saatler uymayabilir. Her saatin mutlaka ölçüsüne dair bilgiyi internette araştırma yaparak bulabilirsiniz. Her modelin teknik detayları saatvesaat.com.tr’de ürün görsellerinin altındaki menüde mevcuttur.

İnce bilekli erkekler için doğru saat nasıl seçilebilir konusunda detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çok ince bilekli kadınlarda 37 mm’den daha geniş kasa çapına sahip saat modelleri bilek ölçüsüne uymayabilir. Erkeklerde ise bu ölçü çok değişken olmakla birlikte, genel olarak 46 mm’ye kadar olan saatlerin ölçüsüne güvenebilirsiniz. Ama çok ince bilekler için saatinizi kolda denedikten sonra son kararınızı vermenizi tavsiye ederiz.

Renk Seçimi

Spor tarza sahip erkekler için genel olarak en doğru saat seçimi; orijinal çelik rengi olan açık gri, siyah veya “gun” dediğimiz koyu gridir.

Çelikle veya pembe altın renk ile kombinlenmiş başka tonlar da sportif tarza uyum sağlar. Bunun için modeli kendi özelinde değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü renkten başka diğer tüm tasarım detayları da bir saatin spor veya daha klasik bir forma sahip olmasını sağlayabilir.

Bayanlarda kullanılan günlük veya özel takıların renklerine göre kombin yapmak en yaygın seçim yoludur. Pembe altın ve satı altın tonları, sahip olduğumuz diğer aksesuar renklerinden dolayı en çok rağbet gören renklerdir. Ama spor tarza sahip yada beyaz seven kişiler için yine de çelik tonları her zaman en güvenli seçim olacaktır.

Son zamanlarda popüler olan açık mavi, mor ve yeşil renkleri günümüz trendlerine uygun diğer renklerle aynı kaplama kalitesine sahip tonlardır. Bu renkler çeliğin orijinal tonu değil diye tereddütte sakın düşmeyin. Dünyaca ünlü Saat&Saat markalarının tamamı yüksek kalite materyal ve işçiliğe sahiptir.

Tarz Seçimi

Markaların koleksiyonları çok geniş yelpazeye sahip olduğu için aradığınız tarzı Saat&Saat markalarda bulabileceğinize eminiz. Ürün gamı geniş olan koleksiyonlar her ihtiyaca cevap verecek nitelikte tasarlanmaktadır.

Websitemiz üzerinden mutlaka markalara ve modellere bir göz atın. İnternetten rahat anlaşılmıyor diyorsanız size en yakın mağazamızdan veya yetkili bayilerimizden de rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Seçimlerinizi yaparken en çok ikilemde kaldığınız diğer konuya gelince; “Etrafta bu kadar sahtecilik varken bir saatin orijinal olduğunu nasıl anlarım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu konu aslında geniş çaplı bir konu ama sizlere birkaç önemli tüyo vermek isteriz:

Global markaların en büyük sorunlarından biri daha ucuz fiyata taklitlerinin satılmasıdır. Taklit konusunda endişe etmenize gerek yok. Bayilerden saat satın aldığınızda saatin garanti belgesinde Saat&Saat kaşesi var ise içiniz rahat olsun. Ama sahteyi gerçeğinden ayrıt etmek için garanti belgesi dışında bazı yöntemler var: Sahte saatin kalitesinde ve mekanizmasında orijinal ürüne göre mutlaka bir farklılık vardır. Bir saatin tüm detaylarını %100 kopyalamak pek de mümkün değildir. Herhangi bir ürünü daha düşük bir fiyata satabilmek için kalite ve detayları düşürmek zorunda kalan taklit üreticiler kendilerini detaylarda ele verir. Kaliteyle şık tasarım kombinasyonunu bizlere sunan markaların ürünleri belli bir maliyetin üzerinde olacaktır. Çünkü bir saati oluşturan materyaller ve teknik özellikler belli bir maliyet gerektirmedir; aksi takdirde kalite ve tasarımı güzelleştiren detayları aradığınız saatte bulamayabilirsiniz. O yüzden Türkiye’de yetkili distribütörü olduğumuz markaların satış fiyatlarından çok daha düşük fiyatla karşılaştığınızda mutlaka sorgulayarak garanti belgesi ve kaşeyi talep etmeyi unutmayın.

 

Kaynak : https://blog.saatvesaat.com.tr/hangi-saati-almaliyim-dogru-saat-secimi-icin-tavsiyeler/